Ултрафилтрацията е процес подобен на обратната осмоза, при който водата се пропуска през ултрафилтрационни мембрани (рулонни или стъкловлакно Hollow Fiber) с големина на порите 0, 002 ÷ 0, 03 микрона.
Хлорирането се прилага основно за микробиологична дезинфекция. Хлорът действа и като окислител и може да отстрани или да помогне да се отстранят някои химикали, например да разложи лесно разтворимите пестициди.
Озонът се използва основно като дезинфекциращо средство. Озонът е мощен окислител и има голямо приложение във водоподготовката, включително за окисляване на органиката.
За обработката на микробиологично замърсени води и за довеждането им поне до параметри изискващи се от Наредба № 9 се използват следните методи: - Ултрафилтрация - Хлориране на водата - Озониране на водата - UV стерилизация - Обратна осмоза Поради различния химичен и микробиологичен състав на водите, които се обработват, тези инсталации се конструират в повечето случаи индивидуално в зависимост от показателите на водата.